Aby opowiedzieć historię łowiectwa na terenie Warmii i Mazur, trzeba wrócić myślami do okresu powojennego, w którym regulacje prawne w zakresie tej dziedziny dopiero się kształtowały. W 1946 roku, pomimo że przynależność myśliwych do Polskiego Związku Łowieckiego nie była jeszcze wymagana, chęć wstąpienia w jego szeregi zgłosiło 475 osób. Jak kształtowała się myśliwska i łowiecka działalność regionu? Co wpływa na jej obecne funkcjonowanie?
Problemy z przepisami
Po zakończeniu wojny regulacje prawne wynikające z prawa niemieckiego, które kształtowały życie łowieckie regionu, przestały obowiązywać. Stosowanie pochodzących z 1927 roku reguł także nie było zasadne w odniesieniu do lokalnych warunków. Polscy myśliwi stanęli więc przed zadaniem wypracowania nowego systemu, który regulowałby organizację polowań oraz działalności łowieckiej na Warmii i Mazurach. Jak rozpoczęto pracę nad nowymi uregulowaniami prawnymi? W Lublinie działał Tymczasowy Zarząd PZŁ. W 1945 roku upoważnił on inżyniera Knothego do zwołania zebrania myśliwych, którzy zamieszkiwali teren Okręgu Mazurskiego. Ogłosili się oni Oddziałem PZŁ na Okręg Mazurski, tym samym powołując Tymczasową Radę Łowiecką. Kolejnym krokiem było powołanie łowczych powiatowych oraz rozpoczęcie tworzenia obwodów łowieckich. W żaden sposób jednak nie zakazywało to polowań innym mieszkańcom regionu. Przynależność myśliwych do PZŁ wciąż jeszcze nie była obowiązkowa, a sam Polski Związek Łowiecki nie miał w tym czasie kompetencji administracyjnych.
Powstanie pierwszych kół łowieckich na Warmii i Mazurach
Oprócz okręgów powstawać zaczęły jeszcze Koła Łowieckie. Dzięki organizacji myśliwych na poziomie lokalnym, w 1945 roku powstało w Giżycku Koło Łowieckie „Rogacz”. W tych latach legalne polowania odbywać się mogły wyłącznie w Lasach Państwowych. Jednak tego typu wyprawy wcale nie były łatwe w organizacji. Jednym z głównych problemów był znacznie utrudniony dostęp do broni. Znaczenie miał nie tylko fakt, że w czasie wojny myśliwi bardzo często tracili broń, ale również to, że uzyskanie zezwolenia na posiadanie było niezwykle trudne – szacuje się, że w początkowym okresie stosowne zgody na dostęp do broni mogło posiadać najwyżej 20% myśliwych zrzeszonych w PZŁ. (źródło)
Łowiectwo na Warmii i Mazurach w czasach obecnych
Województwo warmińsko-mazurskie może pochwalić się obecnie 370 obwodami łowieckimi, z czego 108 to obwody leśne. Zajmują one 743 465 ha. Choć są to dość imponujące statystyki, to jednak rola myśliwych nie jest obecnie postrzegana jako sposób na ochronę zwierząt łownych. A przecież Warmia i Mazury charakteryzowały się tym, że zarówno łowiectwo, jak i myślistwo były kluczowym elementem miejscowej gospodarki leśnej. Stąd pomysł na przywrócenie dawnych łowieckich tradycji regionu i ułatwienie organizacji działań kół łowieckich. Jednym z elementów tej idei jest projekt zakładający stworzenie nowoczesnych, energooszczędnych i mobilnych kwater myśliwskich. Będą to niskoenergetyczne bazy, które zapewnią organizację polowań, pełniąc rolę zaplecza mieszkalno-bytowego. W myśl założeń projektu, w znacznym stopniu przyczynią się nie tylko do ułatwienia realizacji obowiązków wynikających ze stanowiska myśliwego, ale będą również wspierać rozwój turystyki tematycznej w regionie i kraju.
Wieloletnie tradycje łowieckie przeszły długą drogę i wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się kultury regionu. Powrót do korzeni i prace związane z zapewnieniem odpowiednich warunków myśliwym mogą przyczynić się do prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej – zarówno obecnie, jak i w przyszłości.