Choć wyrobienie pozwolenia na broń nie jest proste, myśliwych jednak przybywa. Obecnie możemy pochwalić się ponad 130 tysiącami myśliwych w Polsce. Ich liczba w ostatnich 10 latach wzrosła niemal o 1/4. A każdego roku Polski Związek Łowiecki odnotowuje od 4 do 5 tysięcy nowych członków. Co to oznacza? Między innymi to, że organizowanych będzie coraz więcej polowań. Jaką rolę w tym zakresie pełni baza kwater myśliwskich?

Polowania w zgodzie z tradycjami Warmii i Mazur
Jedną z tradycji związanych z polowaniami na terenach Warmii i Mazur jest rzemiosło podprowadzacza. Z czym wiąże się ta rola? Podprowadzacz to osoba zajmująca się przygotowaniem odpowiednich warunków łowieckich. Dba ona jednak nie tylko o stronę techniczną łowów – jej zadaniem jest również zapewnienie zakwaterowania uczestnikom polowania czy troska o stan łowisk. Właśnie z myślą o tej roli powstał projekt stworzenia nowoczesnej bazy kwater myśliwskich. Innowacyjne rozwiązanie dotyczące zapewnienia infrastruktury mieszkalno-bytowej to odpowiedź na rosnące zainteresowanie tematem myślistwa.

Baza kwater myśliwskich – projekt pozwalający na wygodne zakwaterowanie uczestników polowania
Polowania wiążą się z licznymi zasadami bezpieczeństwa. Ich przestrzeganie ma ogromne znaczenie, w końcu mamy do czynienia z bronią. Obowiązek zwracania uwagi nawet na najdrobniejsze sygnały oraz konieczność zachowania wzmożonej czujności sprawiają, że dla wielu myśliwych zadbanie o zaplecze organizacyjne – np. odpowiednie zakwaterowanie – może być niemałym wyzwaniem. Dlatego wolą powierzyć to innym.

W tym celu powstał innowacyjny projekt bazy mobilnych kwater myśliwskich, które będzie można ustawić niemal na każdym terenie. Energooszczędne bazy myśliwskie będą miały za zadanie ułatwić przygotowanie do polowania. Na tym jednak nie kończy się ich rola – pozwolą również wesprzeć organizację turystyki tematycznej i staną się istotnym elementem kontynuowania myśliwskich oraz łowieckich tradycji w regionie.

Wynajem nowoczesnych kwater myśliwskich
Inteligentne Specjalizacje to idea, którą zaproponowała Komisja Europejska w Strategii Europa 2020. Jej zadaniem jest promocja rozwoju regionów dzięki wspieraniu różnych sektorów gospodarki – inwestycja w ich działanie może okazać się istotnym elementem rozwoju regionu. Projekt stworzenia bazy kwater myśliwskich oraz przywrócenia tradycji wykorzystywania rzemiosła podprowadzacza doskonale wpisuje się w te wartości. W ramach Inteligentnych Specjalizacji wyróżnione zostały cztery obszary. Jednym z nich jest „Ekonomia wody”, a jej istotnym elementem jest zakwaterowanie i odnowa biologiczna. Odpoczynek na łonie natury oraz możliwość skorzystania z zabiegów odnowy również wpisują się więc w założenia projektu związanego z tworzeniem mobilnych baz myśliwskich.

Zachowanie bioróżnorodności jest jednym z podstawowych aspektów zrównoważonej gospodarki leśnej. Podobnie jak troska o zwierzynę, drzewa, naturalne mateczniki i ostoje czy poszycie lasu. Mobilne i energooszczędne bazy myśliwskie pozwolą na odpowiednią organizację grup myśliwych w środowisku leśnym. Jednocześnie umożliwią dalsze kształtowanie się tradycji myśliwskich i łowieckich regionu, a także przyczynią się do wspierania turystyki tematycznej na terenie kraju.