Warmia i Mazury mogą pochwalić się licznymi łowieckimi tradycjami. Jedną z ciekawostek związanych z tym regionem jest rola podprowadzacza. Na czym polega to rzemiosło? Osoby, które czynnie zainteresowane są łowiectwem, powinny mieć stworzone odpowiednie warunki do pełnienia swoich obowiązków. Właśnie na tym polegało zadanie podprowadzającego. Był on odpowiedzialny za przygotowanie polowania od strony technicznej oraz za stworzenie odpowiedniej infrastruktury w okolicach łowiska. Co jeszcze warto wiedzieć o tej funkcji?

Jakimi cechami powinien wyróżniać się podprowadzacz?
Warmia i Mazury to region, na którym łowiectwo i myślistwo rozwijają się do dziś. Tradycje z nimi związane mają ciekawy, wieloletni charakter. Być może kontynuacja myśliwskich i łowieckich zwyczajów nie byłaby możliwa bez znanej na tych terenach od wieków (a dziś już nieco zapomnianej) funkcji podprowadzacza lub podprowadzającego. Takim mianem określano osoby odpowiedzialne za techniczną stronę polowań. To właśnie dzięki posiadanej przez podprowadzaczy znajomości terenu, a także ich umiejętnościom organizacyjnym możliwe było stworzenie odpowiednich warunków dla myśliwych polujących w regionie. Podprowadzający, oprócz przygotowania kwater i łowisk, miał jeszcze inne zadania. Należało do nich zapewnienie noclegu oraz organizacja czasu wolnego myśliwych.

Czy rzemiosło podprowadzacza wciąż jest żywe?
Obecnie rola podprowadzacza nie jest już tak popularna jak dawniej – branie odpowiedzialności za techniczną stronę polowania jest więc bez wątpienia wyzwaniem. Warto jednak wrócić do tradycji, a tym samym do pełnienia funkcji myśliwskiego kwatermistrza. Pozwoli to lepiej zadbać o organizację polowań odbywających się na Warmii i Mazurach. Będzie także istotnym krokiem do wspierania rzemieślniczych tradycji regionu i kształtowania się lokalnej kultury myśliwskiej oraz łowieckiej.

Mobilne kwatery myśliwskie – jeden ze sposobów na organizację polowania
Wraz z odnowieniem tradycji dotyczących rzemiosła podprowadzacza warto również wziąć pod lupę warunki związane z aktualnymi możliwościami terenów łowieckich i zaplecza mieszkalno-bytowego. Pomysł stworzenia energooszczędnych, nowoczesnych i mobilnych kwater myśliwskich w regionie może być pierwszym krokiem do organizacji innowacyjnej bazy noclegowej w całym kraju. Takie kwatery będą mogły zapewniać również usługi związane z wypoczynkiem oraz odnową biologiczną, stając się doskonale wyposażonym miejscem pracy dla przywróconego do swej roli zawodu podprowadzacza. Z uwagi na mobilny charakter, odpowiednio rozplanowana baza będzie mogła być rozłożona w dowolnym miejscu. Kwatery doskonale sprawdzą się też jako element turystyki tematycznej.

Wspieranie tradycji regionu to ważny aspekt lokalnej kultury – także w zakresie myślistwa i łowiectwa. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury w tym zakresie będzie istotnym krokiem w kierunku prowadzenia zrównoważonej gospodarki łowieckiej.